• Procedury PP Nr 16

        • Procedura I

          Stan zdrowia dzieci przyprowadzanych do przedszkola

          oraz przebywających w przedszkolu

           

           

          1. Rodzice (opiekunowie prawni) zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola tylko dzieci zdrowe i czyste.

           

          2. Dziecka chorego lub z podejrzeniem choroby wirusowej, bakteryjnej lub pasożytniczej nie należy przyprowadzać do przedszkola. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola. W przypadku braku zaświadczenia lekarskiego dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola.
           

          3. Dzieci z wyraźnymi objawami chorobowymi (np.: zakatarzenia, kaszlące, z gorączką, wysypką, itp.) nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.

           

          4. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich dolegliwości i chorób zakaźnych dziecka oraz udzielania nauczycielowi wyczerpujących informacji na ten temat, dołączając
          zaświadczenie lekarskie, że dziecko może uczęszczać do przedszkola.

           

          5. W stanach infekcji, chorób skórnych, zakaźnych, jak również po urazach (złamania, zabiegi chirurgiczne, inne) dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia.

           

          6. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną (bakteryjną, wirusową, a także pasożytniczą) rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego
          potwierdzającego zakończenie leczenia. Bez powyższego zaświadczenia dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola.

           

          7. W przypadku zaobserwowania wystąpienia lub zgłoszenia przez dziecko, w czasie jego pobytu w przedszkolu, niepokojących objawów i złego samopoczucia, które stanowi zagrożenie dla jego prawidłowego funkcjonowania oraz innych dzieci w przedszkolu (m.in.: uporczywy kaszel, uporczywy katar, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból ucha, wysypka niewiadomego pochodzenia, podwyższona temperatura, urazy i inne) nauczyciel ma obowiązek poinformowania telefonicznego rodzica/opiekuna prawnego oraz powiadomienia dyrektora o stanie zdrowia dziecka.

           

          8. Po otrzymaniu od nauczyciela lub dyrektora informacji o stanie zdrowia dziecka rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola, ze wskazaniem konieczności konsultacji lekarskiej.

           

          9. W sytuacji, gdy nawiązanie kontaktu z rodzicami jest niemożliwe, nauczyciel lub dyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu skontaktowania się z innymi osobami upoważnionymi przez rodziców do odbioru dziecka z przedszkola.

           

          10. W sytuacjach nagłych, gdy stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor są zobowiązani do zastosowania Procedury postępowania w przypadku zaistnienia wypadku dziecka, tj.: w szczególności do podjęcia działań związanych z udzielaniem pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz wezwania Pogotowia Ratunkowego, a także zawiadomienia rodziców i dyrektora o zaistniałym zdarzeniu.

           

          11. W przypadku stwierdzenia u dziecka alergii różnego typu (np. pokarmowej i związanych z tym szczególnych wymagań żywieniowych) rodzice są zobowiązani do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego wskazującego rodzaj alergii.

           

          12. W przedszkolu nie podaje się dzieciom żadnych leków doustnych, wziewnych oraz w postaci zastrzyków, maści i żelu.

           

          13. Przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest równoznaczne z wyrażeniem zgody rodziców na udział  dziecka we wszystkich zajęciach, spacerach, wycieczkach.

          Przedszkole, zgodnie z obowiązującym prawem, nie spełnia życzeń rodziców, aby dzieci po przebytych chorobach i dłuższej nieobecności nie wychodziły na zewnątrz  i nie uczestniczyły w spacerach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym (nie ma możliwości pozostawienia dziecka lub części grupy w sali lub w innej grupie przedszkolnej).

           

          14. Pomieszczenia przedszkolne, w których odbywają się zajęcia, wietrzy się dokładnie w czasie pobytu dzieci na zewnątrz, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

           

          15. Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do zapewniania odpowiedniego
          ubioru dostosowanego do warunków atmosferycznych.

           

           

           

           

          Procedura II

          Dotyczy przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola

           

           

          I. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola

           

          1. Dzieci przyprowadzane są do przedszkola w godzinach 6.30 – 8.15 przez rodziców (opiekunów prawnych) lub inne osoby do tego upoważnione. Są oni odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.

           

          2. O wyjątkowych sytuacjach przyjścia dziecka po godz. 8.15 należy uprzedzić osobiście lub telefonicznie, najpóźniej w danym dniu do godz. 8.00.

           

          3. Do godziny 8.00 należy zgłosić nieobecność dziecka w danym dniu w przedszkolu (u osoby odpowiedzialnej za żywienie dzieci tel. 748-33-13 lub osobiście).

           

          4. Osoby przyprowadzające dziecko do przedszkola osobiście powierzają je nauczycielowi wychowawcy lub nauczycielowi pełniącemu dyżur w sali zbiorczej. W przeciwnym wypadku pracownik przedszkola pełniący dyżur na szatni nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka. Przed przekazaniem dziecka pod opiekę nauczyciela na sali, jak również po jego odebraniu, odpowiedzialność spoczywa na rodzicu nawet, gdy dziecko przebywa na terenie przedszkola.

           

          5. W przedszkolu działa system ewidencji czasu pobytu dziecka w przedszkolu.

          Osoby przyprowadzające oraz odbierające dziecko potwierdzają swoje wejście/wyjście z przedszkola wraz z dzieckiem poprzez kartę elektroniczną. W ten sposób odmierzany jest czas pobytu dziecka w placówce. Liczona jest każda rozpoczęta godzina pobytu dziecka

          w przedszkolu. Jeżeli nie wczytana zostanie karta przy wejściu - system naliczy czas pobytu dziecka od godz. 6.30 do godz. 17.00.

           

           

          II. Odbieranie dzieci z przedszkola

           

          1. Dzieci odebrane z przedszkola powinny być do godziny 17.00.

           

          2. Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców (opiekunów prawnych) lub inne pełnoletnie osoby przez nich upoważnione na podstawie pisemnego oświadczenia i przedstawienia dokumentu tożsamości. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola. Może ono zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.

           

          3. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.

           

          4. Rodzice (opiekunowie prawni) ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną osobę, która w chwili odbioru dziecko ma obowiązek okazać się dowodem tożsamości.


          5. Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało
          wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców, dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub (w przypadku jego nieobecności) nauczyciel niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania. Obowiązkiem rodziców jest zadbanie, aby osoby prawnie upoważnione do obioru dziecka, były przez nie znane i akceptowane.


          6. Osoby nie upoważnione do odbioru nie mają prawa wstępu na teren przedszkola i ogrodu . Wyjątek stanowią goście zaproszeni na uroczystości okolicznościowe.


          7. Odbiór dziecka może nastąpić w ogrodzie przedszkolnym. Z ogrodu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic (osoba upoważniona) osobiście zgłosi się do nauczyciela. Osoba odbierająca dziecko jest zobowiązana bezzwłocznie opuścić teren placówki.


          8. Informacje niezbędne do przekazania rodzicowi (osobie odbierającej dziecko) lub nauczycielowi o dziecku powinny być przekazywane w jak najkrótszym czasie.


          9. Nauczyciel (osoba dyżurująca) powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola.


          10. Nauczyciel (osoba dyżurująca) ma prawo wylegitymować osobę odbierającą dziecko,
          gdy wymaga tego sytuacja.

           

          11. W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola) – sytuacje losowe, rodzice lub opiekunowie zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odbioru dziecka.

           

          12. W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub osób upoważnionych pisemnie, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora przedszkola oraz skontaktować się z Policyjną Izbą Dziecka.

           

          13. Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia podpisany

          przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora.

           

           

           

           

          Procedura III

          Postępowanie w sytuacji, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko z przedszkola odbiera rodzic (opiekun prawny) będący pod wpływem alkoholu,

          narkotyków lub innych środków odurzających

           

           

          1. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających czy na zachowanie agresywne.

           

          2. O zaistniałej sytuacji nauczyciel powiadamia dyrektora placówki, a w razie jego nieobecności zastępcę dyrektora.

           

          3. Nauczyciel nie wydaje dziecka, jest ono zatrzymywane w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub kolejną osobą upoważnioną w karcie zgłoszenia, którą zobowiązuje do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.

           

          4. Nauczyciel sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań interwencyjnych i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.

           

          5. W przypadku, gdy rodzice/opiekunowie odmówią odebrania dziecka z przedszkola lub w przypadku przedłużającej się nieobecności rodziców (po godz. 17.00) dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką Policji podjąć decyzję o dalszych krokach.

           

          6. Po rozeznaniu przez Policję sytuacji domowej dziecka – sprawdzeniu czy rodzice przebywają w domu dyrektor:

          a) gdy nie ma rodziców w domu wspólnie z Policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (odprowadzenie dziecka do Policyjnej Izby Dziecka ).

          b) przeprowadza rozmowy z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązanie ich do przestrzegania statutu przedszkola.

           

          7. Jeżeli powtarzają się przypadki, w których rodzic (opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola) znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca może rozpoznać sytuację domową i rodzinną dziecka i jeżeli zachodzi taka konieczność powiadomienia o tym fakcie policję (specjalisty ds. nieletnich) - celem rozeznania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka a następnie powiadamia sąd rodzinny.

           

           

           

           

          Procedura IV

          Postępowanie w sytuacji, gdy dziecko z przedszkola

          jest odbierane przez osobę niepełnoletnią

           

           

          1. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy chce je odebrać osoba niepełnoletnia.

           

          2. O zaistniałej sytuacji nauczyciel powiadamia dyrektora placówki, a w razie jego nieobecności zastępcę dyrektora.

           

          3. Nauczyciel nie wydaje dziecka, jest ono zatrzymywane w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy - kontaktuje się z rodzicami lub osobą uprawnioną – wskazaną przez rodziców.

           

          4. Wspólnie z rodzicami lub osobą uprawnioną ustala dalsze kroki postępowania – uzgadnia, kto odbierze dziecko z przedszkola. Jeżeli jest to osoba pełnoletnia, która nie jest na liście osób upoważnionych do odbierania dziecka – przedkłada upoważnienie podpisane przez rodziców (opiekunów), legitymuje się dokumentem potwierdzającym tożsamość. Nauczyciel sprawdza, czy dane są zgodne z uzyskanymi wcześniej przez telefon.

           

          5. Wychowawca sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu

          działań interwencyjnych i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.

           

          6.W przypadku, gdy nie można nawiązać kontaktu z rodzicami lub osobą uprawnioną dyrektor:

          a). wspólnie z Policją podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania w danej sytuacji (np. zabrania dziecka do pogotowia opiekuńczego, czyli tzw. Placówki interwencyjnej ).

           

          7. Po zaistniałym zdarzeniu przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia

          zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania Statutu Przedszkola.

           

           

           

           

          Procedura V

          Postępowanie w sytuacji, gdy dziecko z przedszkola

          jest odbierane notorycznie po godzinach urzędowania

           

           

          1. W przypadku, gdy dziecko jest notorycznie odbierane z przedszkola po godzinach urzędowania o zaistniałym fakcie nauczyciel powiadamia dyrektora placówki.

           

          2. Dokumentuje powyższy przypadek w formie notatki służbowej i przekazuje ją dyrektorowi przedszkola.

           

          3.Dyrektor wzywa na rozmowę wyjaśniającą rodzica/prawnego opiekuna, który łamie ustalone zasady odbierania dziecka z przedszkola, powiadamia go o konsekwencjach takiego zachowania. Zobowiązuje go do podporządkowania się im.

           

          4. Dyrektor ustala wspólnie z rodzicami zasady dalszego przebywania dziecka w przedszkolu.

           

          5. W przypadku gdy rodzice/opiekunowie nadal odbierają dziecko z przedszkola po godzinach urzędowania dyrektor placówki zwraca się do najbliższej jednostki policji o rozpoznanie sytuacji rodzinnej dziecka, a w następnej kolejności powiadamia Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział Rodzinny i Nieletnich.

           

           Procedura VI

          PROCEDURA ORGANIZACJI PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

          W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 16 W RZESZOWIE

          Postępowanie w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy wychowankom przedszkola.

           

           

          Podstawa prawna:

          • Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U.
            z 2006 r. Nr 191poz. 1410 ze zm.),
          • Rozporządzenie  Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia  2002 r.
            w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
             i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.).

           

           

          Cel procedury

          Procedura ma zapewnić wychowankowi przedszkola właściwą opiekę poprzez udzielenie mu pierwszej pomocy przedmedycznej w stanie nagłego zagrożenia jego zdrowia lub życia.

           

          Zakres procedury

          Procedura dotyczy zasad i zakresu czynności podejmowanych w celu ratowania życia dziecka, przed wezwaniem i pojawieniem się fachowej pomocy medycznej.

           

          Uczestnicy postępowania zakres odpowiedzialności

          1. Rodzice (opiekunowie prawni): są informowani o konieczności wcześniejszego odebrania dziecka z przedszkola w przypadku podejrzenia choroby dziecka (gorączka, kaszel, katar, wysypka itp.), niewymagającej udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej.

          2. Nauczyciele: mają obowiązek znać normy i zasady postępowania w przypadku konieczności udzielenia wychowankom pierwszej pomocy, muszą mieć świadomość swojej odpowiedzialności za życie i zdrowie powierzonych swojej opiece dzieci. Troska o pełne bezpieczeństwo wychowanków powinna być najważniejsza we wszelkich działaniach.

          1.  Pracownicy przedszkola: są zobowiązani do zapoznania się z  obowiązującymi przepisami w zakresie zasad postępowania w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy i do ich przestrzegania.
          2.   Dyrektor: jest zobowiązany do zapewnienia dzieciom i pracownikom sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środków do jej udzielenia.

           

          Sposób prezentacji procedur

          1. Umieszczenie treści dokumentu w pokoju socjalnym w segregatorze regulaminy
          i procedury .

          2. Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach organizacyjnych we wrześniu każdego roku szkolnego oraz na stronie internetowej przedszkola.

           

          3. Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.

          Opis procedury

          1. Pierwsza pomoc przedmedyczna to pomoc w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wychowanka przedszkola.

          2. Pierwsza pomoc przedmedycznej polega przede wszystkim na wezwaniu pogotowia ratunkowego oraz wykonaniu czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, w tym również z wykorzystaniem wyrobów medycznych oraz produktów leczniczych wydawanych  bez przepisu lekarza, dopuszczonych do obrotu w Polsce.

          3. W przypadku zaistnienia wypadku w przedszkolu pracownik przedszkola, który zauważył zdarzenie lub jest jego świadkiem, jest zobowiązany w pierwszej kolejności zapewnić opiekę poszkodowanemu dziecku poprzez wezwanie fachowej pomocy medycznej.

          4. Wzywający pogotowie ratunkowe jest zobowiązany udzielić pracownikowi pogotowia ratunkowego wszelkich informacji niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu,
           a także postępować zgodnie z instrukcjami wydanymi przez lekarza, ratownika lub dyspozytora  pogotowia ratunkowego.

          5. Pracownik przedszkola będący świadkiem zdarzenia lub pracownik, który je zauważył, jest zobowiązany zabezpieczyć miejsce wypadku i w razie konieczności wyprowadzić pozostałe dzieci
          z  miejsca zagrożenia, a jeśli nie ma możliwości zrobienia tego osobiście, powinien wezwać osobę, która wykona te czynności.

          6. Pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji wymagającej nagłego działania poszkodowanemu udziela pracownik przedszkola, który zauważył wypadek lub jest świadkiem zdarzenia.

          7. Osoba udzielająca pierwszej pomocy przedmedycznej powinna udzielić tej pomocy zgodnie
          z przyjętymi zasadami udzielania pierwszej pomocy.

          8. Czynności podjęte w ramach udzielania pierwszej pomocy powinny być wykonywane do czasu podjęcia czynności kwalifikowanej pierwszej pomocy przez przybyłego na miejsce zdarzenia ratownika lub też do czasu rozpoczęcia medycznych czynności ratunkowych przez przybyły na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego.

          9. Do czasu przybycia pogotowia ratunkowego do obowiązków udzielającego pierwszej pomocy przedlekarskiej należy w szczególności wykonanie w razie konieczności opatrunku, ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji, wykonanie sztucznego oddychania oraz masażu serca, niedopuszczenie do sytuacji zagrożenia życia.

          10. Jeśli pierwszej pomocy przedmedycznej ma udzielać nauczyciel prowadzący w tym samym czasie zajęcia wychowawczo-opiekuńcze i kształcące z grupą wychowanków przedszkola, jest on zobowiązany do ustalenia opiekuna dla pozostałych dzieci.

          11. Pozostawienie reszty dzieci bez opieki jest niedopuszczalne.

          12. O zaistnieniu wypadku w przedszkolu niezwłocznie powiadamia się dyrektora przedszkola.

          13. Postępowanie po zaistnieniu wypadku w przedszkolu regulują przepisy rozdz. 4 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.

          14. W razie wystąpienia urazów (skaleczenia, otarcia, zasinienia) niewymagających udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej i niepowodujących stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia wychowanka przedszkola nauczyciel za zgodą rodzica może dokonać niezbędnych czynności mających na celu udzielenie dziecku pomocy.

          15. O każdym wystąpieniu urazu nauczyciel będący świadkiem zdarzenia lub nauczyciel, pod którego opieką dziecko się znajduje, powiadamia w dniu zdarzenia rodziców (opiekunów  prawnych) dziecka oraz dyrektora przedszkola.

          16. Uraz nie stanowi wypadku.

          17. W przypadku wystąpienia urazów u dzieci będących pod opieką przedszkola nie sporządza się dokumentacji powypadkowej. Procedury powypadkowej, określonej w rozdz. 4 wyżej cytowanego Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach
          i placówkach, nie stosuje się.

          18. W przypadku podejrzenia choroby dziecka niewymagającej udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej (gorączka, kaszel, katar, wysypka  itp.) nauczyciel niezwłocznie powiadamia rodziców (opiekunów) dziecka i informuje ich o konieczności wcześniejszego odebrania dziecka
          z przedszkola.

           

           

          Procedura VII

          Procedura postępowania na wypadek wystąpienia choroby zakaźnej

          w Przedszkolu Publicznym Nr 16 w Rzeszowie

           

           

          1. Podstawa prawna

           

          • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2019 r. poz.1239 ze zm.),
          • Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz. 59),
          • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2019 r. poz. 1148),
          • Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa (Dz.U. 2017, poz. 1368),
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa                         i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6 poz. 69 ze zm.)
          • Statut Przedszkola Publicznego Nr16 w Rzeszowie

           

          1. Cel procedury

           

          1. Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad postępowania z dziećmi potencjalnie chorymi oraz postępowania w przedszkolu w taki sposób, aby zdrowe dzieci nie były narażane na niebezpieczeństwo zarażenia się od dziecka chorego, lub ustalenie działań, które zminimalizują to ryzyko.
          2. Niniejsza procedura jest wytyczną do postępowania, jednak wszelkie działania są kwestią zdrowego rozsądku, rozmów i współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi.

           

          1.  Przedmiot procedury

           

          Przedmiotem niniejszej procedury jest określenie:

          • zasad postępowania z dzieckiem chorym,
          • objawów chorób.

           

          1.  Zakres procedury

           

          Zakres stosowania dotyczy wszystkich pracowników przedszkola, wychowanków przedszkola, a także rodziców/opiekunów prawnych wychowanków placówki.

           

           

           

           

          1.  Działania w przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej

           

          1. Zgodnie ze Statutem Przedszkola Publicznego nr 16 w Rzeszowie do przedszkola uczęszczają dzieci zdrowe. Rodzice dzieci są zobowiązani do przestrzegania statutu pod rygorem wykreślenia dziecka z listy wychowanków.
          2. Nauczyciele przedszkola w przypadku wystąpienia objawów choroby zakaźnej niezwłocznie informują dyrektora i rodziców dziecka.
          3. Rodzic/opiekun prawny chorego dziecka jest zobowiązany zabrać dziecko z przedszkola, aby nie narażać zdrowia pozostałych dzieci przebywających w grupie przedszkolnej. 
          4. W przypadku stwierdzenia wystąpienia u dziecka choroby zakaźnej rodzice/opiekunowie prawni dziecka zobowiązani są do poinformowania dyrektora placówki o zachorowaniu dziecka, celem zapobiegania rozpowszechniania się choroby i podjęcia odpowiednich działań.
          5. W przypadku stwierdzenia wystąpienia chorób zakaźnych lub przebywania na terenie przedszkola dzieci chorych należy wzmóc ochronę higieniczną, tj. zwiększyć częstotliwość mycia i dezynfekcji stołów, sanitariatów i zabawek. Wymienione czynności odnotowywaną wg zasad przejętych  w „Księdze GHP”.
          6. W okresie wzmożonej zachorowalności na choroby zakaźne nauczyciele przedszkola wzmacniają działania edukacyjne przypominając dzieciom zasady higieny. Swoje działania odnotowują w dzienniku zajęć przedszkola.
          7. W okresie zachorowalności na chorobę zakaźną, która aktualnie wskazywana jest jako niosąca ryzyko epidemii, nauczyciele odwołują zaplanowane wycieczki w miejsca, gdzie mogą występować duże skupiska ludzkie tj. lotniska, dworce, galerie.
          8. Dyrektor przedszkola wywiesza w widocznym miejscu w przedszkolu instrukcję dotyczącą mycia rąk oraz inne zasady dotyczące higieny osobistej.
          9. Dyrektor przedszkola nie zgłasza wystąpienia choroby zakaźnej, jednakże prowadzi działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób. Zgłoszenia dokonuje lekarz rodzinny, który podejrzewa lub rozpoznaje zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej. Zobowiązany jest on do zgłoszenia tego faktu w ciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
          10. Dyrektor przedszkola ściśle współpracuje z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym oraz  sprawdza na bieżąco komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
          11. W przypadku, gdy dziecko lub pracownik przedszkola został skierowany do szpitala z podejrzeniem choroby zakaźnej która aktualnie wskazywana jest jako niosąca ryzyko epidemii , dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.
          12. Dyrektor przedszkola na tablicy ogłoszeń informuje rodziców, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola należy mu się zasiłek opiekuńczy.
          13. Rodzice/opiekunowie prawni dziecka, po przebytej przez niego chorobie zakaźnej, zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia od lekarza rodzinnego, że dziecko jest po zakończeniu leczenia, nie jest chore i nie jest możliwym źródłem zarażenia dla innych wychowanków przedszkola.
          1.  Działania przedszkola w zakresie profilaktyki zdrowotnej

           

          1. Zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków sanitarnych, opiekuńczych i edukacyjnych (odpowiednia liczba sanitariatów, dostęp do papieru toaletowego i ręczników papierowych, zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania szczoteczek i kubków dzieci, opracowanie planu higieny i jego egzekwowanie, bezpieczeństwo zdrowotne żywności).
          2. Zapewnienie warunków do zadbania o właściwą sprawność fizyczną dzieci, co wpływa na zmniejszenie liczby zachorowań, zmusza organizm do zwiększenia wysiłku fizycznego, immunologicznego i metabolizmu, przez co wzmacnia układ odpornościowy wychowanka.
          3. Zapewnienie dopływu świeżego powietrza do sal dydaktycznych. Nie należy otwierać okien podczas obecności dzieci w sali dydaktycznej, ponieważ może to doprowadzić do wychłodzenia organizmu dziecka i przewiania, a w następstwie do rozwoju chorób, przeziębień i osłabienia układu odpornościowego dzieci.
          4. Edukacja dzieci w zakresie:
          • prawidłowego korzystania z sanitariatów (podnoszenie, opuszczanie deski klozetowej, spuszczanie wody),
          • mycia rąk po skorzystaniu z toalety,
          • mycia rąk przed posiłkami i po posiłkach,
          • prawidłowego zachowania się przy stole (korzystanie z własnych sztućców, spożywanie posiłków z talerza przeznaczonego dla danego dziecka, picie napojów tylko z kubka przewidzianego dla danego dziecka itp.),
          • zakazu wkładania zabawek do buzi, przestrzegania przed całowaniem się dzieci i zabawek, ochrony przed wkładaniem rąk do buzi, obgryzania paznokci,
          • prawidłowego zachowania się podczas kichania i kaszlu, wycierania nosa w jednorazową chusteczkę.
          1. Okresowa kontrola czystości dzieci (włosy, paznokcie, ręce, odzież) za zgodą rodziców/opiekunów prawnych.
          2. Współpraca z rodzicami/opiekunami prawnymi w zakresie higieny dzieci oraz zdrowia.

           

          1. Postanowienia końcowe

           

          1. Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor przedszkola.
          2. Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy przedszkola.
          3. Za zapoznanie pracowników i rodziców/opiekunów prawnych wychowanków z niniejszą procedurą odpowiada dyrektor przedszkola.

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych