• REGULAMIN KORZYSTANIA Z PLACU ZABAW  W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 16 W RZESZOWIE W CZASIE PANDEMII COVID-19

KORZYSTANIA Z PLACU ZABAW

W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 16 W RZESZOWIE
          W CZASIE PANDEMII COVID-19

od dnia 1 września 2020 r. do odwołania

Każda osoba korzystająca z placu zabaw obowiązana jest do zapoznania się  i stosowania niniejszego Regulaminu.

Cel:

Przedstawione zasady mają na celu zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków w drodze dzieci na plac zabaw, w trakcie pobytu dzieci na placu zabaw oraz w drodze powrotnej do budynku przedszkola.

1.Administratorem placu zabaw jest Przedszkole Publiczne Nr 16 w Rzeszowie.

2.Administrator informuje, że przed oddaniem do użytku plac zabaw został   zdezynfekowany.

3.Uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

4. Codziennie przed wyjściem dzieci na teren ogrodu przedszkolnego konserwator, pracownik techniczny ma obowiązek sprawdzić, czy na jego obszarze nie ma zagrożeń dla bezpieczeństwa dzieci i innych użytkowników. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości natychmiast powiadamia dyrektora placówki.

5. Nauczyciele są zobowiązani do omówienia z dziećmi zasad bezpieczeństwa podczas pobytu na terenie ogrodu przedszkolnego. Nauczyciel dokonuje odpowiedniego zapisu w dzienniku zajęć.

6. Każdorazowo przed wyjściem na plac zabaw przedszkola nauczyciel przypomina dzieciom zasady dotyczące bezpiecznego i higienicznego korzystania z przyrządów i zabawek, w tym konieczności zachowania odległości między sobą podczas zabaw, unikaniu dotykania rękami oczu, nosa i ust. Zwraca również uwagę na zakaz używania sprzętów terenowych odgrodzonych taśmą.

7. W szatni może przebywać jednocześnie tylko jedna grupa.

8. Dzieci przemieszczają się z budynku przedszkola na ogrodzony plac zabaw pod opieką nauczyciela i w razie konieczności pomocy nauczyciela.

9. W ogrodzie przedszkolnym mogą przebywać jednocześnie cztery grupy w wydzielonych strefach, przy czym nauczyciele mają obowiązek dopilnować, aby dzieci z poszczególnych grup nie kontaktowały się ze sobą.

10. Zaleca się, aby nauczyciele i pracownicy przedszkola wyposażeni byli w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka np. chusteczki do umycia rąk oraz czuwali nad przestrzeganiem podstawowych zasad higieny (np. unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy, kasłanie/kichanie w chusteczkę lub zgięcie łokciowe – nie w kierunku innych).

11. Urządzenia rekreacyjne wyłączone z użytkowania, nie poddane dezynfekcji są odpowiednio zabezpieczone taśmą.

12. Na terenie placu zabaw nie mogą przebywać rodzice/opiekunowie prawni oraz osoby trzecie.

13. Nauczyciele w czasie pobytu dzieci na plac zabaw maja obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem oraz organizowania sowim wychowankom warunków do bezpiecznej zabawy.

14. Nauczyciele powinny być w bezpośrednim kontakcie ze swoimi podopiecznymi.

15. Nauczyciele dbają o to, aby dzieci w ramach jednej grupy unikały bliskich kontaktów między sobą.

16. Dzieci wracają do przedszkola pod nadzorem nauczyciela i w razie konieczności pomocy nauczyciela.

17. Po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu, po wejściu do przedszkola dzieci i pracownicy przedszkola bezwzględnie myją dokładnie ręce i odkażają je płynem do dezynfekcji rąk wg zamieszczonej instrukcji.

18. Rodzic ma obowiązek dostosować ubiór dziecka do panujących warunków atmosferycznych oraz jest zobowiązany do zaopatrzenia dziecka w odpowiednie nakrycie głowy w przypadku słonecznej pogody.

19.Po każdorazowym użyciu zabawek i przyborów, np.: piłki, skakanki, obręcze, samochody,  itp., wyznaczona osoba dokładnie czyści je lub dezynfekuje.

20.Po zdezynfekowaniu zabawki należy odczekać pewien czas, aby zapach substancji dezynfekującej ulotnił się i dopiero wtedy podać ją kolejnemu dziecku.

21. Każdorazowo po zakończeniu zabawy na placu zabaw używany sprzęt musi zostać umyty i zdezynfekowany.

22. Nauczyciel przed wyjściem na plac zabaw zobowiązany jest dopilnować, żeby dzieci skorzystały z toalety oraz zostały napojone.

23. Nauczyciel nie korzysta z placu zabaw z dziećmi w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (np. deszcz, silny wiatr, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, burza, zła jakość powietrza).

24. O wszelkich zauważonych usterkach, nieprawidłowościach nauczyciel lub inny pracownik zawiadamia konserwatora lub swoich przełożonych.

25. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach www.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

Aneta Piekło